Z przewodnikiem do Lasu


Kategoria
13 - Jeżyce, św.Łazarz
Nazwa projektu
Z przewodnikiem do Lasu
Skrócony opis projektu
Wspieranie i rozwój lokalnych form wypoczynku w naturze - wirtualny przewodnik po Palmiarni Poznańskiej.
Opis projektu
Idea projektu zakłada zwiększenie atrakcyjności i wartości edukacyjnej Palmiarni Poznańskiej oraz budowanie zdrowych nawyków odwiedzających, poprzez promocję różnych form wypoczynku w naturze, przy użyciu interaktywnego przewodnika i wizualnych form makiety interaktywnej.

Palmiarnia Poznańska jest obiektem wyjątkowym w skali całego kraju, gdyż największym na terenie Polski. Jej olbrzymia kolekcja roślin jest z całą pewnością zachwycająca wyglądem, lecz olbrzymia dawka historii i ciekawostek kryjących się za tymi roślinami wciąż pozostaje niepoznana dla typowego gościa przeszklonych pawilonów. A co gdyby rośliny mogły mówić? Tutaj rozwiązanie przynosi technika. Projekt "Z przewodnikiem do lasu" zakłada stworzenie interaktywnych tras z przewodnikiem umieszczonych w aplikacji na Android i IOS. Ogólna dostępność smartfonów sprawia iż typowe audio przewodniki są już przeżytkiem. Dlatego też projekt zakłada stworzenie aplikacji, do której goście będą mogli uzyskać dostęp po zakupie biletu na wstęp do Palmiarni. Dostosowanie trasy do grupy wiekowej, dostępnych w 3 językach (PL, EN, GN) oraz oferty specjalne tj. trasa bożonarodzeniowa, trasa wielkanocna, trasa historyczna. Dużą przewagą aplikacji "Z przewodnikiem do lasu", ponad tradycyjną formę jest fakt, iż nie wymaga ona gromadzenia się grupy ludzi w jednym miejscu i czasie. Każdy może indywidualnie wejść na ścieżkę ze swoim własnym przewodnikiem o dowolnej porze i czasie w trakcie godzin otwarcia.
Dodatkowo aplikacja niosłaby za sobą olbrzymi wkład edukacyjny. Ucząc zagadnień ochrony dziedzictwa przyrodniczego poprzez różnego rodzaju quizy i zagadki tematyczne. Ścieżki z zakresu roślin zagrożonych wyginięciem, hodowli pod biopaliwa, czy inne monouprawy, to wiedza której nie nauczymy się w szkole, a w Palmiarnii możemy nie tylko o niej usłyszeć lecz także zobaczyć te rośliny na żywo.
Celem podniesienia atrakcyjności i wartości edukacyjnych budynku Palmiarni Poznańskiej planuje się umieścić w holu głównym nowoczesną, makietę interaktywną, przedstawiającą różnorodność ekosystemu znajdującego się na terenie Palmiarni. Udostępnienie takiego wycinka atrakcji, które znajdują się wewnątrz zwiększyłoby zainteresowanie zwiedzających.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Matejki 18, 60-767 Poznań

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

-
Potencjalni odbiorcy projektu
Wszyscy mieszkańcy Poznania, odwiedzający i turyści, ośrodki edukacyjno- rozwojowe (szkoły, przedszkola)
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Wartość edukacyjna płynąca z stworzenia interaktywnego przewodnika po Palmiarni Poznańskiej oraz parkach na terenie miasta niesie ze sobą potencjał promocji i rozwoju spędzania czasu wolnego w naturze. Inwestycja w tego typu formy rozrywki i edukacji to jednocześnie wspieranie lokalnych instytucji kultury i historii jak i sposób na zmianę niezdrowych nawyków społeczeństwa i krok w stronę ochrony zdrowia i celu "Carbon neutral 2050". Niezwykle istotnym jest wspieranie i promowanie ośrodków takich jak Palmiarnia Poznańska, największego w Polsce, 110 letniego obiektu, gdyż pozostają one już rzadką enklawą natury na betonowej mapie polskich miast. Aplikacja "Z przewodnikiem do lasu" niesie ze sobą wartość edukacyjną o problemach ekosystemowych współczesnego świata, rozrywkową w formie ciekawostek przekazanych za pomocą gier i quizów rozwiązywanych na terenie obiektu Palmiarni, jak i wartość kultywacji i ochrony regionalnych skupisk endemicznych.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Potencjał rozwojowy aplikacji zakłada utworzenie ścieżek edukacyjnych z przewodnikiem w Poznańskich parkach i lasach, gdzie dostęp do jednej uzyskalibyśmy po każdej wizycie w Palmiarni. Współpraca z Ogrodem Botanicznym w Poznaniu czy Arboretum kórnickim to kolejna opcja uatrakcyjnienia aplikacji i umożliwienia odwiedzającym olbrzymi wachlarz możliwości spędzenia wolnego czasu w naturze. Aplikacja przeznaczona byłaby także dla osób wymagających specjalnych potrzeb (dostęp do języka migowego, wersja audio dla osób niewidzących). Dodatkowo zaplanowana makieta interaktywna w holu Palmiarni służyłaby osobą niewidzącym do poszerzenia ich wiedzy na temat obiektu za pomocą języka braille'a
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Aplikacja mobilna z kosztem jej utrzymania i rozwoju 500 000
Makieta w holu Palmiarni 100 000
SUMA: 600 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 170 000
Dodatkowe załączniki
Nie dodano załączników.
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Mateusz Ciepły
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.

Opiniowanie projektu przez:

 • wydział/jednostka wiodący/a : Wydział Gospodarki Komunalnej

 1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

 2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

 3. Zobacz informacje na temat propozycji...

 4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

 5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

 6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

 7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

 8. ...odpowiedzieć na komentarz...

 9. ...i napisać nowy komentarz.

 10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.