Zielona Główna
Kategoria
12 - Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski- Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie
Nazwa projektu
Zielona Główna
Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zazielenienie ulicy Głównej, a także jej ożywienie i uatrakcyjnienie dla przechodniów.
Opis projektu
Propozycja polega na rewitalizacji ulicy Głównej w zakresie zaaranżowania zieleni na niewykorzystanych przestrzeniach chodnika i bezpośrednio przy fasadach budynków. Zieleń na ulicy Głównej uatrakcyjni ją wizualnie, zapewni życiodajny cień i poprawi lokalny mikroklimat. Korzyści z zielonej infrastruktury w takim przypadku mogą obejmować zwiększenie wiązania dwutlenku węgla, poprawę jakości powietrza, złagodzenie efektu miejskiej wyspy ciepła, powstanie nowych siedlisk przyrodniczych oraz przestrzeni rekreacyjnej. Zieleń znacząco poprawia komfort życia mieszkańców. Drzewa i inne rośliny produkują tlen, zatrzymują szkodliwe płyny, kurz i spaliny, a więc znacząco poprawiają jakość powietrza, są schronieniem dla ptaków, owadów i innych zwierząt, urozmaicają przestrzeń i pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców.
Tereny zielone mają również wpływ na krajobraz kulturowy i historyczny, nadając miejscom tożsamość, jak również na wygląd obszarów miejskich i podmiejskich, gdzie mieszkają i pracują ludzie. Nasadzenia i zieleń w donicach zostały dobrane tak, aby oprócz funkcji estetycznej pełniły również role zielono-niebieskiej infrastruktury i realizowały funkcje retencyjne i proklimatyczne. Układ zieleni nie ogranicza powierzchni traktów komunikacyjnych na chodniku, liczby miejsc parkingowych, a także widoczności pieszych i kierowców.
Tereny zielone mają również wpływ na krajobraz kulturowy i historyczny, nadając miejscom tożsamość, jak również na wygląd obszarów miejskich i podmiejskich, gdzie mieszkają i pracują ludzie. Nasadzenia i zieleń w donicach zostały dobrane tak, aby oprócz funkcji estetycznej pełniły również role zielono-niebieskiej infrastruktury i realizowały funkcje retencyjne i proklimatyczne. Układ zieleni nie ogranicza powierzchni traktów komunikacyjnych na chodniku, liczby miejsc parkingowych, a także widoczności pieszych i kierowców.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Ulica, rejon ulic
Ulica GłównaInne istotne informacje dotyczące lokalizacji
ulica Główna od ul. Świętego Michała do ul. Nadolnik, dz. ew. 157Potencjalni odbiorcy projektu
Wszyscy mieszkańcy Głównej i okolic, wszyscy mieszkańcy Poznania
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Główna to jedna z ulic, w której obszar poprzemysłowy jest silnie zurbanizowany i uszczelniony. Według wielu badań ilości zieleni ulicznej na Głównej jest jedną z najmniejszych w Poznaniu. Projekt ma na celu zwiększenie ilości zieleni synantropijnej w ciągu ulicy Głównej, uatrakcyjnienie przestrzeni, zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła i poprawę jakości życia mieszkańców. Posadzenie drzew w skrzynkach korzeniowych, założenie trawników i ogrodów deszczowych wzdłuż ulicy Głównej pozwoli na optymalizacje mikroklimatu Głównej i poprawę jakości życia mieszkańców.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego:
TAK
Projekt nie posiada ograniczeń dla jakichkolwiek grup społecznych, z walorów zieleni na Głównej korzystać będą wszyscy odwiedzający osiedle.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu | Koszt [w zł] |
---|---|
Zaprojektowanie terenu zieleni urządzonej 30 000zł | 30 000 |
Donice przy fasadach wraz z odprowadzaniem wody z rynien i nasadzeniami 80mb x 1000zł/mb | 80 000 |
Demontaż kostki brukowej (chodnika) pod zieleń 300m2 x 350zł + podstawowe prace brukarskie służące wyprofilowaniu terenu pod spływ na tereny zielone | 150 000 |
Założenie kwietnika, rabaty bylinowej, kompozycja traw ozdobnych z roczną pielęgnacją 300m2 x 250zł | 75 000 |
Posadzenie drzew około 30 szt x 2 000zł
Wyposażenie w skrzynki korzeniowe pozwalające na ukorzenienie wraz z pracami brukarskim 30 x 6 000zł |
240 000 |
SUMA: | 575 000 |
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: | 20 000 |
Dodatkowe załączniki
Wizualizacja 1 | Glowna_wizualizacja.jpg |
Wizualizacja 2 | Glowna_wizualizacja_2.jpg |
Drzewo schemat | Drzewo w skrzynce korzeniowej+schemat.png |
Donica schemat | Donice przy fasadzie budynku+schemat.png |
Mapa | Mapa.png |
Kontakt do wnioskodawcy
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami wstępnie rekomenduje projekt do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Nieruchomości objęte projektem są administrowane przez Zarząd Dróg Miejskich, w związku z tym proszę o zajęcie stanowiska przez ww. jednostkę.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu:
tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta):
tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania:
nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności:
nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich:
nie dotyczy
Zespół obradował w składzie: Aneta Słowińska, Bożena Urbaniak 05.08.2020
Opiniowanie projektu przez:
-
zarządca terenu
:
Zarząd Dróg Miejskich (ZDM)
Decyzja podjęta w pierwszym etapie: Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez JednostkęNie złożono odwołaniaKarta Oceny Projektu Projekt jest rekomendowany do realizacji: nieUzasadnienie Na ulicy Główna odc. od Św. Michała do Nadlonik został już zrealizowany projekt zagospodarowania drzewami i krzewami. We wskazanej lokalizacji nie ma więcej możliwości technicznych na wykonanie kolejnych nasadzeń. Sieć uzbrojenia podziemnego nie pozwala na posadzenie drzew. Oprócz względów technicznych realizacja terenów zieleni wymaga późniejszego utrzymania w dalszych latach funkcjonowania projektu PBO. Utrzymanie nowo posadzonej zieleni przekracza wartość 30% kosztu realizacji projektu. Zgłoszony projekt narusza zasady i tryb Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego określone w załączniku nr 1 do uchwały nr XXIX/510/VIII/2020 z dnia 9 czerwca 2020 r. Koszty utrzymania zweryfikowane przez wydział merytoryczny w kolejnych pięciu latach przekraczają łącznie 30% wartości zgłoszonego projektu - par. 3 ust. 7, pkt 5).Zespół Obradował w składzie: Olejniczak Krzysztof, Libicki Piotr, Woźny Ireneusz, Pluta Grzegorz, Gowin-Sikora Paulina, Heilman Maciej, Agnieszka Szulc, Jankowska-Kranz Agnieszka, Spychała Krystian, Gawełek Lech, Koziński Damian,Kryteria zasadnicze 1. Zgodność z kompetencjami gminy - Czy proponowane zadanie jest zgodne z kompetencjami gminy i zakresem zadań realizowanych przez jednostki miejskie? - tak2. Zgodność z prawem lokalnym - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny z obowiązującymi w Mieście planami, politykami i programami a w szczególności z:- zapisami miejskiego planu zagospodarowania – obowiązującymi oraz będącymi w opracowaniu? (w razie konieczności można zasięgnąć opinii WUiA, MPU, MKZ, MIR, PIM),
- innymi uchwałami Rady,
- zarządzeniami Prezydenta
3. Zgodność z przyjętą strategią i programami Miasta - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny ze obowiązującą Strategią i programami Miasta Poznania? - tak4. Zadanie przewidziane do realizacji w Budżecie Miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej - Czy proponowane zadanie jest już uwzględnione w Budżecie Miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej? - nie5. Współpraca instytucjonalna - Czy projekt wymaga współpracy instytucjonalnej? - nie- Czy osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją przedstawiły wyraźną pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia? - nie dotyczy6. Założenie o wykonaniu tylko jednego elementu - Czy projekt zakłada wykonanie wyłącznie jednego z elementów (etapów) realizacji zadania (np. dokumentacji projektowej), które w latach kolejnych będzie wymagało wykonania dalszych jego elementów (etapów), nieuwzględnionych we wniosku na dany rok? - nie7. Realizacja zadania dotycząca nieruchomości będącej własnością Miasta - Czy projekt dotyczy nieruchomości będącej własnością Miasta, na której prowadzona jest działalność komercyjna (nie dotyczy działalności dotowanej przez Miasto), przez którą rozumie się działalność prowadzoną w celu osiągania zysków? - nie8. Komercyjność projektu - Czy projekt ma charakter komercyjny tzn. wynika z niego, że można z niego czerpać bezpośrednie korzyści finansowe (przychody) w związku z realizacją projektu? - nie9. Możliwość realizacji zadania w przeciągu kolejnego roku budżetowego? - Czy możliwa jest realizacja zadania w trakcie roku budżetowego 2021? - tak10. Projekt zakładający budowę pomnika lub innych form upamiętnienia - Czy projekt zakłada budowę pomnika/pomników lub innych form upamiętnienia regulowanych przez odrębne przepisy? - nie11. Zgodność z przepisami prawa - Czy projekt narusza obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, ochrony wizerunku i dobrego imienia? - nie12. Realizacja na terenie miasta Poznania - Czy miejsce realizacji projektu wykracza poza teren Miasta Poznania? - nie13. Czy projekt jest wykonalny technicznie? - Wykonalność techniczna projektu, zgodna z wiedzą planistyczną i inżynieryjną, która polega na analizie m.in. czy:
a) projekt nie narusza norm, standardów oraz przepisów technicznych,
b) projekt jest możliwy do zrealizowania we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji, w tym czy realizacja projektu nie koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami Miasta,
c) realizacja projektu we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji nie naruszy gwarancji udzielonej Miastu przez wykonawcę na istniejącą w tej lokalizacji infrastrukturę,
d) dostępne na rynku technologie umożliwiają realizację projektu,
e) do realizacji projektu są wymagane decyzje administracyjne, pozwolenia, zezwolenia, opinie lub inne dokumenty techniczne, a w konsekwencji, czy ich uzyskanie jest możliwe i pozwoli zrealizować projekt w trakcie roku budżetowego,
f) projekt nie zawiera wskazania potencjalnego wykonawcy, trybu jego wyboru lub znaków towarowych. - nie14. Konieczna dodatkowa opinia MKZ - Czy projekt wymaga opinii MKZ? - nie dotyczyKOSZTY Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez Wnioskodawcę - 575 000 złKoszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez Wnioskodawcę - 20 000 złA. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO21? - takB. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie
Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez wydział merytoryczny - NIE OKREŚLONO KOSZTÓWKoszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez wydział merytoryczny - NIE OKREŚLONO KOSZTÓWKoszt oznakowania zrealizowanego projektu - NIE OKREŚLONO KOSZTÓWA. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO21? - nieB. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie