Miejsce mieszkańców Piątkowa


Kategoria
3 - Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo
Nazwa projektu
Miejsce mieszkańców Piątkowa
Skrócony opis projektu
Miejska przestrzeń integracji,pobudzania aktywności,rozwoju,realizacji pomysłów mieszkańców Piątkowa oraz edukacji nieformalnej (w tym ekologicznej ikulturowej).
Opis projektu
Inicjatywa zakłada powstanie miejsca dla mieszkańców Piątkowa i osób przebywających na obszarze dzielnicy, gdzie mogliby oni m.in.:
- wspólnie spędzać czas,
- integrować się jako sąsiedzi i Rodziny,
- realizować swoje pomysły,
- nabywać nowe umiejętności/wiedzę,
- korzystać z ofert instytucji, NGO i innych podmiotów zainteresowanych wspieraniem rozwoju lokalnych społeczności.
Przestrzeń mogłaby stanowić główne miejsce realizacji projektów i działań ukierunkowanych przede wszystkim na aktywizację, pobudzanie aktywności i rozwój lokalnych społeczności (których jest coraz więcej), w tym poznańskiego programu Centrum Inicjatyw Lokalnych, a także edukację ekologiczną oraz edukację kulturową, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Miejsce tworzyłyby przyjazne przestrzenie obiektu (np. dostosowanego konteneru modułowego), minimum 2 niezależne pomieszczenia na spotkania (ok. 60 osób + ok. 15-20 osób) oraz pomieszczenie do przechowywania materiałów, a także pomieszczenie sanitarne [propozycja 60m2+23m2+10m2+5m2]. Całość przystosowana do osób z niepełnosprawnościami oraz matek z dziećmi.
Przestrzenie będą elastyczne i dostosowane do prowadzenia spotkań oraz warsztatów (obecność m.in. składanych stołów, wygodnych krzeseł, ekranu/dostosowanej ściany do prowadzenia prezentacji multimedialnych,projektora, czajnik elektryczny, szafy do przechowywania materiałów i innych) z dostępną siecią elektryczną oraz dostępem do bieżącej wody i ogrzewania.
Dodatkowo przestrzeń zewnętrzna z jednej strony dostosowana do realizacji zajęć
na świeżym powietrzu (m.in. ściana umożliwiająca realizację prezentacji multimedialnych, utwardzona nawierzchnia, częściowe zadaszenie i inne).
Przy innej ścianie mógłby być założony ogród społeczny i/lub łąka miejska.
Ściany zewnętrzne powinny zawierać haki umożliwiające realizację wernisaży/wystaw, a od strony drogi gablotę informacyjną.
Jedną z możliwości utrzymania miejsca (opłaty + czystość) oraz zapewnienia jego
rozwoju (zakup dodatkowych materiałów i narzędzi) może być częściowe finansowanie przez organizacje korzystające z tej przestrzeni przy realizacji projektów (ze źródeł miejskich oraz zewnętrznych).

Szacowany koszt utrzymania projektu został oparty o kwotę podaną przez wydział merytoryczny w przypadku pomysłu "Centrum kulturalno - edukacyjne dla każdego" (https://pbo2020.um.poznan.pl/d/450).
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

os. B. Chrobrego

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Zgodnie z mpzp Osiedle Bolesława Chrobrego - część północna A w Poznaniu
Potencjalni odbiorcy projektu
Mieszkańcy oraz osoby przebywające na Piątkowie, zarówno dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy. Lokalni liderzy, koordynatorzy, animatorzy.
Organizacje pozarządowe, instytucje, inne podmioty, które chcą realizować działania na rzecz mieszkańców, a przede wszystkim ukierunkowane na pobudzenie aktywności oraz rozwoju lokalnych społeczności.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
- Brak miejskiej przestrzeni otwartej dla mieszkańców, miejsca ich integracji oraz rozwoju, a przede wszystkim realizacji ich pomysłów (szczególnie w okresie jesienno-zimowym);
- Niedostateczna ilość miejsc dostępnych dla osób i podmiotów realizujących działania dla
mieszkańców i przez mieszkańców;
- Brak ośrodka skupionego na edukacji ekologicznej oraz edukacji kulturowej, innych nieformalnych obszarach;
- Brak miejskiego centrum kultury.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Przestrzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Przestrzeń (np. kontener) - w tym m.in. projekt, zakup, postawienie i podłączenie mediów, wysokiej jakości izolacja cieplna i inne.
Zastosowane moduły kontenera powinny dawać możliwość dołączania kolejnych, w tym na dachu, jeżeli nie ma innych przeciwwskazań. Całość powinna spełniać wysokie standardy jakości, energooszczędności i ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej.
300 000
Wyposażenie przestrzeni wewnętrznej - zakup i instalacja m.in. składanych stołów, krzeseł, flipchart z zapasem kartek, projektor,ekran, czajnik elektryczny, tablice edukacyjne, zaplecze sanitarne i inne podstawowe materiały pozwalające na realizację pierwszych spotkań, a także rozwiązania umożliwiające korzystanie z
przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami oraz matek z dziećmi.
150 000
Zagospodarowanie przestrzeni wokół, m.in. stworzenie przestrzeni do spotkań realizowanych na zewnątrz, utwardzenie podłoża (asfalt lub kostka brukowa lub inne), założenie ogrodu społecznego i/lub łąki miejskiej, ławek, stojaków rowerowych, kosza na śmieci i innych. 50 000
Objęcie monitoringiem wizyjnym 40 000
Nadzór autorski/inwestorski 60 000
SUMA: 600 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 50 000
Dodatkowe załączniki
mapa szczegółowej lokalizacji PBO_2021_Miejsce_Mieszkancow_Piatkowa.jpg
Centrum kulturalno - edukacyjne dla każdego - Poznański Budżet Obywatelski - 2020 Centrum kulturalno - edukacyjne dla ka_dego - Pozna_ski Bud_et Obywatelski - 2020.pdf
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Arkadiusz Zacharzewski
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wydział Gospodarki Nieruchomościami dokonał analizy terenów zawartych w projekcie nr 220 "Miejsce Mieszkańców Piątkowa" . Z dokonanej analizy wynikło, że administratorem terenu (tj. 53/12/587/126) jest Zarząd Zieleni Miejskiej, jednocześnie w tut. wydziale prowadzone są przed Starostą Poznańskim jako organem I instancji trzy postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Do dnia dzisiejszego nie otrzymano merytorycznego rozstrzygnięcia od Starosty Poznańskiego. W związku z powyższym, Wydział nie rekomenduje pozytywnie ww. projektu z uwagi na toczące się postępowania zwrotowe.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: tak
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie
Zespół obradował w składzie: None

Opiniowanie projektu przez:

  • zarządca terenu : Gabinet Prezydenta
    Decyzja ostateczna po odwołaniu:
    Projekt jest rekomendowany do realizacji - NIE
    Uzasadnienie Rekomendacja negatywna podtrzymana po spotkaniu odwoławczym
    Udokumentowanie kontaktu z Wnioskodawcą Spotkanie online 15.10.2020
    Zespół Obradował w składzie P.Pawełczak, K.Przybysz, T.Lisiecki, D.Woźniak,
    Decyzja podjęta w pierwszym etapie:
    Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
    Złożone odwołanie
    Treść odwołania: 1. W opinii odniesiono się wyłącznie do proponowanej lokalizacji na obszarze 53/12/587/126. W pomyśle wskazana jest alternatywna lokalizacja na obszarze 53/11/258/45, o której nie wspomniano. 2. Miejsce Mieszkańców Piątkowa w założeniach nie jest infrastrukturą na stałe połączoną z gruntem, w związku z tym w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji będzie możliwość przeniesienia w inne dopuszczone lub alternatywne miejsce (np. północna część 53/12/587/48, która w mpzp przeznaczona jest na parking, aktualnie jest nieużytkiem). Do czasu rozstrzygnięcia postępowań zwrotowych miejsce może funkcjonować i pozytywnie oddziaływać wspierając lokalne społeczności, edukację nieformalną, w tym ekologiczną, kulturową, obywatelską oraz stanowić miejski obszar integracji mieszkańców. Brak takiego miejsca często jest wskazywany przez mieszkańców. 3. W PBO 2021 rekomendacje do realizacji zyskał pomysł nr 203 Ścieżka wokół Parku na Chrobrego (https://pbo21.um.poznan.pl/d/350) o szacowanej wartości wykonania 2 mln zł. Jest to infrastruktura stała, której po wykonaniu nie będzie można przenieść w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia postępowań zwrotowych. Miejsce Mieszkańców Piątkowa oszacowane na 600 tys. zł będzie miało możliwość przeniesienia (por.pkt 2).
    Karta Oceny Projektu
    Projekt jest rekomendowany do realizacji: nie
    Uzasadnienie Wydział Gospodarki Nieruchomościami dokonał analizy terenów zawartych w projekcie nr 220 "Miejsce Mieszkańców Piątkowa" . Z dokonanej analizy wynika, że administratorem terenu (tj. 53/12/587/126) jest Zarząd Zieleni Miejskiej, jednocześnie w tut. wydziale prowadzone są przed Starostą Poznańskim jako organem I instancji trzy postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Do dnia dzisiejszego nie otrzymano merytorycznego rozstrzygnięcia od Starosty Poznańskiego. W związku z powyższym, Wydział nie rekomenduje pozytywnie ww. projektu z uwagi na toczące się postępowania zwrotowe.
    Zespół Obradował w składzie: Patryk Pawełczak, Karolina Kubis, Michalina Rachelska - Gwóźdź

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.