Iluminacja Mostu Królowej Jadwigi
Kategoria
Projekt ogólnomiejski
Nazwa projektu
Iluminacja Mostu Królowej Jadwigi
Skrócony opis projektu
Montaż oświetlenia – iluminacji Mostu Królowej Jadwigi, umożliwiający podświetlenie mostu po zmroku.
Opis projektu
Most Królowej Jadwigi został oddany do użytku 22 lipca 1952 roku. Przez wiele dziesiątek lat, konstrukcja most wraz z charakterystycznymi latarniami były żółte. Obecnie, pomalowana na szaro konstrukcja nie wyróżnia obiektu z otoczenia. Wraz z oddaniem do użytku ciągów pieszo-rowerowych Wartostrada, most Królowej Jadwigi, oglądany jest nie tylko z perspektywy mostu Św. Rocha, ale również z nabrzeży rzeki, przy których odbywa się coraz więcej imprez plenerowych, a wielu mieszkańców spędza nad Wartą wolny czas.
Wprowadzenie podświetlenia mostu spowoduje lepszy odbiór stalowej konstrukcji, oraz uwzględni wydarzenia odbywające się w mieści. Podstawową barwą, która podświetlała by most byłby kolor biały, jednak przy okazji imprez, będzie można wybrać dowolny kolor każdej z lamp zamontowanych pod mostem. Np. zielony podczas Dnia Świętego Patryka, Niebieski – podczas meczy Kolejorza, Biało-czerowny podczas świąt narodowych.
Opcjonalnie, oświetlenie mostu można rozszerzyć o funkcję, umożliwiającą wyświetlanie napisów w formie płynącej treści. Dzięki temu, oprócz zmiany kolory podświetlenia mostu, można by np. umieszczać informacje o ważnych rocznicach lub pozdrowienia dla mieszkańców.
Wprowadzenie podświetlenia mostu spowoduje lepszy odbiór stalowej konstrukcji, oraz uwzględni wydarzenia odbywające się w mieści. Podstawową barwą, która podświetlała by most byłby kolor biały, jednak przy okazji imprez, będzie można wybrać dowolny kolor każdej z lamp zamontowanych pod mostem. Np. zielony podczas Dnia Świętego Patryka, Niebieski – podczas meczy Kolejorza, Biało-czerowny podczas świąt narodowych.
Opcjonalnie, oświetlenie mostu można rozszerzyć o funkcję, umożliwiającą wyświetlanie napisów w formie płynącej treści. Dzięki temu, oprócz zmiany kolory podświetlenia mostu, można by np. umieszczać informacje o ważnych rocznicach lub pozdrowienia dla mieszkańców.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Ulica, rejon ulic
Most Królowej JadwigiInne istotne informacje dotyczące lokalizacji
Iluminacja całej długości mostu – 135 metrów po obu stronach. Oświetlenie powinno umożliwiać podświetlenie każdego z segmentu mostu dowolnym kolorem. Opcjonalnie, dodatkowe lampy umożliwiające na długości całego mostu wyświetlanie płynącej treści.Potencjalni odbiorcy projektu
Wszyscy mieszkańcy korzystający z Wartostrady, brzegów nad Wartą oraz korzystający z przeprawy przez Most Św. Rocha. Atrakcja widoczna po zmroku.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Iluminacja mostu jeszcze bardziej uatrakcyjni przebywanie nad brzegami Warty. Kolorystyka świateł pozwoli zaakcentować przez Miasto Poznań ważne wydarzenia odbywające się w Poznaniu, Polsce i na świecie.
Opcjonalnie, możliwość stworzenia aplikacji, pozwalającej na wyświetlanie odpłatnych pozdrowień, których opłata, mogłaby pokryć część kosztów energii elektrycznej.
Opcjonalnie, możliwość stworzenia aplikacji, pozwalającej na wyświetlanie odpłatnych pozdrowień, których opłata, mogłaby pokryć część kosztów energii elektrycznej.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego:
NIE
Projekt nie dotyczy zagadnień związanych z projektowaniem uniwersalnym.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu | Koszt [w zł] |
---|---|
Szacunkowy koszt wykonania iluminacji wyniesie 600 tys. złotych. Został on oszacowany na podstawie informacji, że podoba iluminacja na Moście Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie kosztowała 1,14 mln złotych, przy czym dotyczyła 3 krotnie dłuższej przeprawy i była wykonana w 2010 roku. | 600 000 |
SUMA: | 600 000 |
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: | 100 000 |
Dodatkowe załączniki
Zdjęcia | Iluminacja Mostu Kr_lowej Jadwigi.pdf |
Kontakt do wnioskodawcy
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami wstępnie rekomenduje projekt do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Proszę o zaopiniowanie ww. projektu również przez Zarząd Dróg Miejskich (wskazany).
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu:
tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta):
tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania:
nie
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności:
tak
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich:
nie
Zespół obradował w składzie: Aneta Słowińska, 12.08.2020
Opiniowanie projektu przez:
-
zarządca terenu
:
Zarząd Dróg Miejskich (ZDM)
Projekt jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
Karta Oceny Projektu Projekt jest rekomendowany do realizacji: takUzasadnienie Projekt zaopiniowany pozytywnie do realizacji.Zespół Obradował w składzie: Olejniczak Krzysztof, Libicki Piotr, Woźny Ireneusz, Pluta Grzegorz, Gowin-Sikora Paulina, Heilman Maciej, Agnieszka Szulc, Jankowska-Kranz Agnieszka, Spychała Krystian, Gawełek Lech, Koziński Damian,Kryteria zasadnicze 1. Zgodność z kompetencjami gminy - Czy proponowane zadanie jest zgodne z kompetencjami gminy i zakresem zadań realizowanych przez jednostki miejskie? - tak2. Zgodność z prawem lokalnym - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny z obowiązującymi w Mieście planami, politykami i programami a w szczególności z:- zapisami miejskiego planu zagospodarowania – obowiązującymi oraz będącymi w opracowaniu? (w razie konieczności można zasięgnąć opinii WUiA, MPU, MKZ, MIR, PIM),
- innymi uchwałami Rady,
- zarządzeniami Prezydenta
3. Zgodność z przyjętą strategią i programami Miasta - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny ze obowiązującą Strategią i programami Miasta Poznania? - tak4. Zadanie przewidziane do realizacji w Budżecie Miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej - Czy proponowane zadanie jest już uwzględnione w Budżecie Miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej? - nie5. Współpraca instytucjonalna - Czy projekt wymaga współpracy instytucjonalnej? - nie- Czy osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją przedstawiły wyraźną pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia? - nie dotyczy6. Założenie o wykonaniu tylko jednego elementu - Czy projekt zakłada wykonanie wyłącznie jednego z elementów (etapów) realizacji zadania (np. dokumentacji projektowej), które w latach kolejnych będzie wymagało wykonania dalszych jego elementów (etapów), nieuwzględnionych we wniosku na dany rok? - nie7. Realizacja zadania dotycząca nieruchomości będącej własnością Miasta - Czy projekt dotyczy nieruchomości będącej własnością Miasta, na której prowadzona jest działalność komercyjna (nie dotyczy działalności dotowanej przez Miasto), przez którą rozumie się działalność prowadzoną w celu osiągania zysków? - nie8. Komercyjność projektu - Czy projekt ma charakter komercyjny tzn. wynika z niego, że można z niego czerpać bezpośrednie korzyści finansowe (przychody) w związku z realizacją projektu? - nie9. Możliwość realizacji zadania w przeciągu kolejnego roku budżetowego? - Czy możliwa jest realizacja zadania w trakcie roku budżetowego 2021? - tak10. Projekt zakładający budowę pomnika lub innych form upamiętnienia - Czy projekt zakłada budowę pomnika/pomników lub innych form upamiętnienia regulowanych przez odrębne przepisy? - nie11. Zgodność z przepisami prawa - Czy projekt narusza obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, ochrony wizerunku i dobrego imienia? - nie12. Realizacja na terenie miasta Poznania - Czy miejsce realizacji projektu wykracza poza teren Miasta Poznania? - nie13. Czy projekt jest wykonalny technicznie? - Wykonalność techniczna projektu, zgodna z wiedzą planistyczną i inżynieryjną, która polega na analizie m.in. czy:
a) projekt nie narusza norm, standardów oraz przepisów technicznych,
b) projekt jest możliwy do zrealizowania we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji, w tym czy realizacja projektu nie koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami Miasta,
c) realizacja projektu we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji nie naruszy gwarancji udzielonej Miastu przez wykonawcę na istniejącą w tej lokalizacji infrastrukturę,
d) dostępne na rynku technologie umożliwiają realizację projektu,
e) do realizacji projektu są wymagane decyzje administracyjne, pozwolenia, zezwolenia, opinie lub inne dokumenty techniczne, a w konsekwencji, czy ich uzyskanie jest możliwe i pozwoli zrealizować projekt w trakcie roku budżetowego,
f) projekt nie zawiera wskazania potencjalnego wykonawcy, trybu jego wyboru lub znaków towarowych. - tak14. Konieczna dodatkowa opinia MKZ - Czy projekt wymaga opinii MKZ? - takKOSZTY Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez Wnioskodawcę - 600 000 złKoszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez Wnioskodawcę - 100 000 złA. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO21? - takB. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie
Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez wydział merytoryczny - 600 000 złKoszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez wydział merytoryczny - 165 000 złKoszt oznakowania zrealizowanego projektu - NIE OKREŚLONO KOSZTÓWA. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO21? - takB. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie
Opinie Rad Osiedli:
-
Administrator Osiedla - OSIEDLE RATAJE
Decyzja: Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez JednostkęKarta Oceny Projektu Projekt jest rekomendowany do realizacji: nieUzasadnienie W aktualnej sytuacji kryzysowej środki finasowe powinny być przeznaczone na realizacje zadań, które przyniosą wymierne korzysci dla jak najszerszej grupy mieszkańcow.Zespół Obradował w składzie: Krzysztof Marciniak, Wojciech Strzelecki, Artur Świątkowski.Kryteria zasadnicze Czy projekt jest funkcjonalny? - takCzy projekt jest zgodny z istniejącą infrastrukturą? - takCzy realizacja projektu pozytywnie wpłynie na otoczenie? - nieCzy projekt zaspokaja potrzeby lokalne? - nie -
Administrator Osiedla - OSIEDLE STARE MIASTO
Projekt jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
Karta Oceny Projektu Projekt jest rekomendowany do realizacji: takUzasadnienie rekomendowane uchwałą nr 5 z XV sesji ROSMZespół Obradował w składzie: Magdalena Ignaszak reprezentantka Rady Osiedla Stare MiastoKryteria zasadnicze Czy projekt jest funkcjonalny? - takCzy projekt jest zgodny z istniejącą infrastrukturą? - takCzy realizacja projektu pozytywnie wpłynie na otoczenie? - takCzy projekt zaspokaja potrzeby lokalne? - tak -
Administrator Osiedla - OSIEDLE WILDA
Projekt jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
Karta Oceny Projektu Projekt jest rekomendowany do realizacji: takZespół Obradował w składzie: Jan Felcyn, Anna Gawrysiak-Knez, Halina Górecka, Karolina Górska, Katarzyna Napierała, Marek Pluta, Sylwia StecKryteria zasadnicze Czy projekt jest funkcjonalny? - takCzy projekt jest zgodny z istniejącą infrastrukturą? - takCzy realizacja projektu pozytywnie wpłynie na otoczenie? - takCzy projekt zaspokaja potrzeby lokalne? - nie